Menu
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 5 of 14
  1. #1
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Pennsylvania
    Posts
    2,987

    Musical Theatre Awards!

    Inspired by kiratheviolinist and littleowl2308, here's another Musical Theatre awards game. You name the nominees, pick which role/musical they were nominated for, and pick the winner for each category.

    Stage Crew Manager of the Year
    ENGELL, Renee, Maureen, Mikaela, Dana, Siobhan, Victoria, Micaiah (Beauty and The Beast, Into The Woods, Grease)
    FELIX, Simon, Henrik, Mervin, Jovan, Mihail, Ivar, Roland (Next to Normal, Hairspray, You're A Good Man Charlie Brown)
    GRISSENBECK, Cade, Nico, Aidan, Michael, Kai, Shay, Presley (Brigadoon, 42nd Street, Bye Bye Birdie)
    LEITMAN, Linus, Kayden, Adrian, Roman, River, Hart, Louis (Little Shop of Horrors, Next to Normal, Spring Awakening)
    POOL, Lennox, Erin, Claire, Alannah, Kerri, Gena, Noreen (Fiddler on the Roof, The Hunchback of Notre Dame, The Little Mermaid)
    WINNER:

    Dance Captain of the Year
    BALTZ, Camilla, Lucie, Alexis, Paris, Iris, Magdalene, Millie (Hairspray, Brigadoon, The Hunchback of Notre Dame)
    CARPENTER, Eloise, Micaela, Delia, Ruth, Lizette, Jennifer, Regan (Beauty and the Beast, The Little Mermaid, Spring Awakening)
    DIXON, Adriana, Edie, Gwenevere, Adelaide, Alice, Naomi, Rosa (Into the Woods, 42nd Street, Bye Bye Birdie)
    LARKIN, Carina, Loren, Andrea, Kismet, Chante, Josephine, Caela (Fiddler on the Roof, Wicked, Seussical)
    MARSHALL, Keren, Asia, Portia, Stefania, Corrine, Alix, Savanna (Anything Goes, Oklahoma!, A Chorus Line)
    WINNER:

    Supporting Actor
    AGREN, Peter, Colin, Malachi, Gabriel, Jonas, George, Zeus (Bert Barry in 42nd Street, Sebastian in The Little Mermaid, Henry in Next to Normal)
    BURGIO, William, Nigel, Michael, Dominic, Bert, Isadore, Theodore (Le Fou in Beauty and The Beast, Larry in A Chorus Line, Cinderella's Prince in Into The Woods)
    DOERINGER, Sebastian, Israel, Morgan, Lukas, Elon, Odin, Constantine (Mike Costa in A Chorus Line, Randolph in Bye Bye Birdie, Kenickie in Grease)
    HYDE, Jeremiah, Thane, Brayden, Soren, Alder, Hawk, Eugene (Doctor Dillamond in Wicked, Will Parker in Oklahoma!, Lumiere in Beauty and The Beast)
    LEWIS-FERNANDEZ, Desmond, Conrad, Tobias, Rico, David, Neil, Leonard (Andrew Carnes in Oklahoma!, Mr. Lundie in Brigadoon, Linus in You're a Good Man, Charlie Brown)
    WINNER:

    Supporting Actress
    KELVIN, Serafina, Nadine, Madeline, Diana, Milena, Roxanne, Candice (Sally Brown in You're A Good Man, Charlie Brown, Mrs. Potts in Beauty and the Beast, Rapunzel in Into The Woods)
    MATLOCK, Marnie, Grey, Logan, Avery, Blake, Ryan, Tyler (Meg Brockie in Brigadoon, Rizzo in Grease, Amber in Hairspray)
    PARSONS, Jacie, Amor, Katrina, Jenna, Clementine, Cleo, Phoebe (Jean MacLaren in Brigadoon, Maggie in A Chorus Line, Frau Bergmann in Spring Awakening)
    ROMBERGER, Alicia, Danielle, Megan, Cassandra, Kendall, Leann, Mirren (Nessarose in Wicked, Ado Annie in Oklahoma!, Dorothy Brock in 42nd Street)
    VON KAPFF, Deanna, Thea, Felicia, Carla, Eleanor, Audrey, Leah (Sheila in A Chorus Line, Mrs. MacAfee in Bye Bye Birdie, Evangeline Harcourt in Anything Goes)
    WINNER:

    Best Actor
    BLUMBERG, Gregory, Dennis, Elias, Caspar, Oswald, Richard, Jude (Fiyero in Wicked, Moonface Martin in Anything Goes, Beast in Beauty and the Beast)
    CANNARI, Patrick, Atticus, Holden, Nicholas, Jay, Jordan, Craig (Gabe in Next to Normal, Conrad in Bye Bye Birdie, Danny Zuko in Grease)
    FIENBERG, Isak, Nikolai, Hermes, Simon, Lucius, Tobias, Marcel (Link in Hairspray, Charlie Brown in You're A Good Man, Charlie Brown, Baker in Into The Woods)
    GOODWIN, Lars, Raymond, Finley, Timothy, Merritt, Freddie, Preston (Quasimodo in The Hunchback of Notre Dame, Prince Eric in The Little Mermaid, Tevye in Fiddler on the Roof)
    SECOR, Thad, Dmitri, Paul, Dominik, Albert, Kieran, Kristopher (Julian Marsh in 42nd Street, Moritz Stiefel in Spring Awakening, Jud Fry in Oklahoma!)
    WINNER:

    Best Actress
    AMBLER, Melissa, Trudi, Kiara, Flora, Carmen, Lola, Ellen (Witch in Into The Woods, Ariel in The Little Mermaid, Sandy in Grease)
    ANDREWS, Kay, Amelia, Elisa, Alexis, Eugenia, Aaliyah, Meena (Dorothy in 42nd Street, Natalie in Next to Normal, Esmeralda in The Hunchback of Notre Dame)
    HOSS, Nicolette, Tina, Harlow, Agnes, Antonia, Rowan, Piper (Tracy Turnblad in Hairspray, Elphaba in Wicked, Belle in Beauty and the Beast)
    NORMAN, Libby, Juliette, Juliana, Salome, Gianna, Ruby, Miranda (Galinda in Wicked, Diana in Next to Normal, Fiona MacLaren in Brigadoon)
    WIATROWSKI, Nadia, Elke, Ferdinanda, Padma, Astrid, Aksinya, Heike (Laurey in Oklahoma!, Peggy in 42nd Street, Golde in Fiddler on the Roof)
    WINNER:
    lane marie || sydney hazel || stella grace || olivia lilly || margaret coralie

    james francis || holden finley || rory frederick || charles river || atticus warner

  2. #3
    Join Date
    May 2016
    Posts
    1,305
    Stage Crew Manager of the Year
    Victoria Maureen Engell “Vicky” [Into The Woods]
    Henrik Mervin Felix [Next To Normal]
    Nico Presley Grissenbeck [42nd Street]
    Louis Adrian Leitman [Spring Awakening]
    Erin Claire Pool [The Little Mermaid]

    Winner: Louis Leitman

    Dance Captain of the Year
    Camilla Paris Baltz [Hairspray]
    Ruth Delia Carpenter [Spring Awakening]
    Naomi Rosa Dixon [Into The Woods]
    Josephine Carina LarkinJosie” [Wicked]
    Stefania Corrine MarshallStef” [Anything Goes]

    Winner: Camilla Baltz

    Supporting Actor
    Gabriel Malachi Agren “Gabe” [Henry in Next To Normal]
    Theodore William Burgio “Theo” [Cinderella’s Prince in Into The Woods]
    Sebastian Lukas Doeringer “Seb” [Kenickie in Grease]
    Soren Alder Hyde [Lumiere in Beauty and The Beast]
    Leonard Tobias Lewis-Fernandez “Leo” [Linus in You’re a Good Man, Charlie Brown]

    Winner: Theo Burgio

    Supporting Actress
    Madeline Diana Kelvin “Madi” [Rapunzel in Into The Woods]
    Blake Avery Matlock [Amber in Hairspray]
    Phoebe Katrina Parsons [Frau Bergmann in Spring Awakening]
    Cassandra Megan Romberger “Cassie” [Dorothy Brock in 42nd Street]
    Thea Audrey von Kapff [Evangeline Harcourt in Anything Goes]

    Winner: Phoebe Parsons

    Best Actor
    Gregory Dennis Blumberg “Greg” [Beast in Beauty and The Beast]
    Nicholas Patrick Cannari “Nick” [Gabe in Next To Normal]
    Tobias Nikolai Fienberg “Toby” [Link in Hairspray]
    Timothy Raymond Goodwin “Tim” [Prince Eric in The Little Mermaid]
    Dominik Kristopher Secor “Dom” [Moritz Stiefel in Spring Awakening]

    Winner: Dom Secor

    Best Actress
    Melissa Carmen Ambler “Mel” [Ariel in The Little Mermaid]
    Amelia Kay Andrews “Millie” [Esmeralda in The Hunchback of Notre Dame]
    Nicolette Piper Hoss “Nico” [Tracy Turnblad in Hairspray]
    Juliette Salome NormanJules” [Diana in Next to Normal]
    Nadia Ferdinanda Wiatrowski [Peggy in 42nd Street]

    Winner: Nico Hoss

    Sebastian Henry Ieuan "Seb" | Maximilian Bradley Owain "Max" | Alexander Leopold Dylan "Alex" | Theodore Arthur Gavin "Theo" | Xavier Isaac Emrys

    Charlotte Briar Lowri "Lottie" | Francesca Hazel Bronwyn "Fran" | Elisabeth Laurel Carys "Elise" | Dorothea Beatrix Ffion "Thea" | Cecilia Rowan Eleri "Ceci"


  3. #5
    Join Date
    Nov 2017
    Location
    Sweden
    Posts
    455
    Stage Crew Manager of the Year
    Victoria Siobhan Engell, Beauty and the Beast
    Henrik Ivar Felix, You're a Good Man Charlie Brown
    Michael Aidan Grissenbeck, Bye Bye Birdie
    Roman Louis Leitman, Little Shop of Horrors
    Claire Alannah Pool, The Hunchback of Notre Dame

    Winner: Roman Leitman

    Dance Captain of the Year
    Iris Magdalene Baltz, Hairspray
    Delia Ruth Carpenter, The Little Mermaid
    Naomi Alice Dixon, 42nd Street
    Josephine Andrea Larkin, Wicked
    Alix Stefania Marshall, Oklahoma!

    Winner: Iris Baltz

    Supporting Actor
    Peter George Agren, Henry in Next to Normal
    William Dominic Burgio, Larry in A Chorus Line
    Sebastian Lukas Doeringer, Kenickie in Grease
    Jeremiah Soren Hyde, Will Parker in Oklahoma!
    Desmond Rico Lewis-Fernandez, Mr Lundie in Brigadoon

    Winner: William Burgio

    Supporting Actress
    Diana Serafina Kelvin, Sally Brown in You're A Good Man, Charlie Brown
    Avery Logan Matlock, Rizzo in Grease
    Phoebe Clementine Parsons, Maggie in A Chorus Line
    Cassandra Alicia Romberger, Nessarose in Wicked
    Audrey Thea von Kapff, Evangeline Harcourt in Anything Goes

    Winner: Cassandra Romberger

    Best Actor
    Caspar Jude Blumberg, Fiyero in Wicked
    Patrick Holden Cannari, Conrad in Bye Bye Birdie
    Tobias Marcel Fienberg, Link in Hairspray
    Timothy Lars Goodwin, Tevye in Fiddler on the Roof
    Dmitri Paul Sacor, Mortiz Stiefel in Spring Awakening

    Winner: Tobias Fienberg

    Best ActressMelissa Trudi Ambler, Sandy in Grease
    Amelia Kay Andrews, Natalie in Next to Normal
    Piper Antonia Hoss, Belle in Beauty and the Beast
    Miranda Juliette Norman, Fiona MacLaren in Brigadoon
    Astrid Elke Wiatrowski, Peggy in 42nd Street

    Winner: Miranda Norman
    Darlings
    Cosima Willow * Aurora Daisy * Ophelia Rose * Helena Ivy
    Alma Sunday * Seraphina Lily * Matilda Fern * Edith Pomeline
    Betsy Lavender * Ada Hermione * Juno Cecilia * Lydia Simone
    Felicity Vera * Violet Susanna *Thea Larkspur

    Charmers
    Peregrine Wolf * Ossian Winter * Lysander Poet * August Vale
    Kit Alexander * Theodore Loic * Bram Willoughby * Jasper Fox
    Henry Axel * Caspian Walter * Arthur Desmond * William Hero
    Felix Rowan * Tristan Edward * Gideon Thomas


  4. #7
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Massachusetts
    Posts
    46,750
    Stage Crew Manager of the Year
    Mikaela Victoria Engell [Beauty & the Beast]
    Roland Henrik Felix [Hairspray]
    Cade Michael Grissenbeck [Bye Bye Birdie]
    Adrian Louis Leitman [Spring Awakening]
    Alannah Claire Poole [The Little Mermaid]
    Winner: Alannah Pool [The Little Mermaid]

    Dance Captain of the Year
    Millie Paris Baltz [Hairspray]
    Regan Eloise Carpenter [The Little Mermaid]
    Adelaide Naomi Dixon [42nd Street]
    Loren Andrea Larkin [Wicked]
    Keren Savanna Marshall [Anything Goes]
    Winner: Loren Larkin [Wicked]

    Supporting Actor
    Colin Gabriel Agren [Henry in Next to Normal]
    Dominic Theodore Burgio [Le Fou in Beauty & the Beast]
    Morgan Sebastian Doeringer [Kenickie in Grease]
    Brayden Jeremiah Hyde [Will Parker in Oklahoma!]
    Tobias David Lewis-Fernandez [Andrew Carnes in Oklahoma!]
    Winner: Dominic Burgio [Le Fou in Beauty & The Beast]

    Supporting Actress
    Nadine Diana Kelvin [Mrs. Potts in Beauty & the Beast]
    Marnie Blake Matlock [Amber in Hairspray]
    Phoebe Clementine Parsons [Maggie in A Chorus Line]
    Kendall Cassandra Romberger [Nessarose in Wicked]
    Thea Eleanor von Kapff [Evangeline Harcourt in Anything Goes]
    Winner: Phoebe Parsons [Maggie in A Chorus Line]

    Best Actor
    Richard Gregory Blumberg [Fiyero in Wicked]
    Atticus Jay Cannari [Gabe in Next to Normal]
    Isak Marcel Fienberg [Charlie Brown in You’re A Good Man, Charlie Brown]
    Finley Merritt Goodwin [Prince Eric in The Little Mermaid]
    Kieran Albert Secor [Moritz Stiefel in Spring Awakening]
    Winner: Kieran Secor [Moritz Stiefel in Spring Awakening]

    Best Actress
    Lola Melissa Ambler [Ariel in The Little Mermaid]
    Alexis Kay Andrews [Natalie in Next to Normal]
    Harlow Nicolette Hoss [Elphaba in Wicked]
    Juliette Ruby Norman [Galinda in Wicked]
    Nadia Padma Wiatrowski [Golde in Fiddle on the Roof]
    Winner: Harlow Hoss [Elphaba in Wicked]
    ‣ jessica •
    ‣ 27, bostonian •
    ‣ aspiring mental health professional •
    ‣ names, books, musicals, soccer, languages, & travel •


    ♀:
    lauren elizabeth⎰sophie jane⎰everett rosemary
    grace audrey⎰lilia maeve⎰abilene julia


    ♂:
    alexander david⎰nathaniel joseph⎰archer grey
    kieran louis⎰madison gage⎰brock dallas

  5. #9
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,178
    Stage Crew Manager of the Year
    ENGELL, Mikaela Renee (Grease)
    FELIX, Simon Ivar (You're A Good Man Charlie Brown)
    GRISSENBECK, Kai Michael (Bye Bye Birdie)
    LEITMAN, Kayden Hart (Spring Awakening)
    POOL, Kerri Lennox (The Hunchback of Notre Dame)
    WINNER: GRISSENBECK, Kai Michael (Bye Bye Birdie)

    Dance Captain of the Year
    BALTZ, Alexis Magdalene (The Hunchback of Notre Dame)
    CARPENTER, Delia Eloise (The Little Mermaid)
    DIXON, Edie Rosa (Bye Bye Birdie)
    LARKIN, Andrea Chante (Wicked)
    MARSHALL, Asia Corrine (Oklahoma!)
    WINNER: LARKIN, Andrea Chante (Wicked)

    Supporting Actor
    AGREN, Gabriel George (Sebastian in The Little Mermaid) “Gabe
    BURGIO, William Isadore (Cinderella's Prince in Into The Woods) "Will"
    DOERINGER, Sebastian Lukas (Randolph in Bye Bye Birdie) "Bash"
    HYDE, Alder Jeremiah (Doctor Dillamond in Wicked) "AJ"
    LEWIS-FERNANDEZ, Rico Tobias (Linus in You're a Good Man, Charlie Brown)
    WINNER: LEWIS-FERNANDEZ, Rico Tobias (Linus in You're a Good Man, Charlie Brown)

    Supporting Actress
    KELVIN, Serafina Madeline (Rapunzel in Into The Woods)
    MATLOCK, Blake Ryan (Amber in Hairspray)
    PARSONS, Jenna Clementine (Maggie in A Chorus Line)
    ROMBERGER, Alicia Danielle (Nessarose in Wicked)
    VON KAPFF, Leah Audrey (Mrs. MacAfee in Bye Bye Birdie)
    WINNER: ROMBERGER, Alicia Danielle (Nessarose in Wicked)

    Best Actor
    BLUMBERG, Richard Elias (Beast in Beauty and the Beast) “Rick
    CANNARI, Nicholas Jay (Conrad in Bye Bye Birdie) “Nic
    FIENBERG, Tobias Marcel (Charlie Brown in You're A Good Man, Charlie Brown) “Tobi
    GOODWIN, Timothy Merritt ( Prince Eric in The Little Mermaid) “Tim
    SECOR, Kristoper Dmitri (Jud Fry in Oklahoma!) “Kris
    WINNER: BLUMBERG, Richard Elias (Beast in Beauty and the Beast) “Rick

    Best Actress
    AMBLER, Melissa Lola ( Ariel in The Little Mermaid)
    ANDREWS, Amelia Kay (Natalie in Next to Normal)
    HOSS, Piper Nicolette (Elphaba in Wicked)
    NORMAN, Ruby Miranda (Galinda in Wicked)
    WIATROWSKI, Padma Elke (Golde in Fiddler on the Roof)
    WINNER: HOSS, Piper Nicolette (Elphaba in Wicked)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •